+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Ciekawe miejsca | Rss | Współpraca | Pomoc | Informacje | Regulamin | Kontakt
W serwisie mamy 11214 oferty

Ogłoszenia turystyczne z całej Polski

Apartamenty Hotele Pensjonaty Motele Domy Wczasowe
Ośrodki wypoczynkowe Obiekty konferencyjne Kempinigi i pola namiotowe Schroniska młodzieżowe Obiekty konferencyjne
Agroturystyka Sanatoria i uzdrowiska Sklepy turystyczne Przewodnicy Organizacja imprez
Domki letniskowe Kwatery Prywatne Zajazdy Biura Podróży Aktywna turystyka
Puby Restauracje Bary Kawiarnie Kluby nocne

2010-07-22 Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Obszar południowej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na której położony Powiat Chrzanowski składa się z kliku jednostek fizjograficznych: Wyżyny Olkuskiej, w skład której wchodzi północna cześć Powiatu Chrzanowskiego (Gmina Trzebinia), Rów Krzeszowicki, który swym zasięgiem obejmuje Gminu Chrzanów i Trzebinia oraz Garb Tenczyński położony w... więcej »
2010-05-17 Cykl wystaw o Browarze Namysłów Cykl wystaw o Browarze Namysłów Nie każdy wie, że zaledwie 40 km od Wrocławia, wśród bujnej zieleni lasów, pomiędzy licznymi dworkami, parkami i jeziorkami kryje się jeden z najstarszych browarów w Europie, będący jednocześnie unikatowym średniowiecznym zamkiem, goszczącym niegdyś wiele koronowanych głów, m.in. Wielkiego IV, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę.   ... więcej »
2010-03-14 Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Szanse na Euro 2012 w Krakowie- choć niewielkie wciąż są. Specjaliści wzięli pod lupę pozytywne i negatywne skutki zdobycia przez Kraków statusu organizatora mistrzostw Europy w piłce nożnej.  Artykuł „Kraków – gospodarzem Euro 2012? Perspektywy dla rozwoju turystyki” przygotowała dr Dorota Wilkońska, z Akademii Wychowania Fizycznego oraz Katarzyna Rotter... więcej »

Zlikwidują powiat tatrzański ?

>

Powiatu będą bronić ciupagami

Powiat tatrzański do likwidacji? Rząd cały czas pracuje nad zmianą mapy administracyjnej kraju. Przy okazji znów pojawił się pomysł likwidacji najmniejszych powiatów. W Małopolsce dotyczy to m. in. powiatu tatrzańskiego. Takie plany denerwują górali, którzy nie chcą należeć do powiatu nowotarskiego. Pomysł źle też ocenia obecny starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski

W Polsce mamy teraz 314 powiatów. Nieoficjalnie mówi się, że w najbliższych latach co dziesiąty z nich może być zlikwidowany. Scalane będą samorządy o niewielkiej powierzchni i małych dochodach. Rząd już od jakiegoś czasu pracuje nad projektem zmian choć nie chce go upubliczniać. I nie ma się co dziwić – takie propozycje pod Tatrami przyjmowane są nerwowo. – Ciupagą będziemy bronić swojego – denerwuje się Andrzej Galica. – Jak tam w Warszawie chcą za nas decydować to my im przypomnimy jaki tu ma być porządek. Powariowali ci urzędnicy. My nigdy nie zgodzimy się być pod Nowym Targiem. Oni myślą tylko o sobie, nam znów by skąpili pieniędzy. Ciągle ktoś czegoś od nas chce. Najpierw nas wrzucili do województwa nowosądeckiego, teraz jeszcze gorzej. Swego nie damy! – mówi z oburzeniem Andrzej Galica.
Krytycznie pomysł likwidacji powiatu tatrzańskiego oceniają też obecne władze samorządowe.
– Ludzie chcą aby władza była jak najbliżej nich – tłumaczy starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski. – Nie chce im się jeździć daleko do urzędów. Takie więc pomysły uważam za nietrafione. Owszem, można mówić, że nasz powiat jest terytorialnie niewielki. Ale to dość specyficzny i jednorodny teren. Jesteśmy nastawieni na rozwój turystyki i sportu. No i rolnictwa. Przez te osiem lat scaliliśmy się jako społeczność.

Starosta nie komentuje i odcina się też od bardziej radykalnych góralskich głosów. Trudno też chyba tak naprawdę komentować antagonizmy pomiędzy nowotarżanami a zakopiańczykami. Samorządowcy spod Tatr zwracają również uwagę, iż trudno oceniać rolę powiatu po ilości stałej ludności. – Przez większą część roku przebywa pod Tatrami sto tysięcy osób – mówi starosta Makowski. – Praktycznie przez cały rok mamy sezon turystyczny. Nie można więc szablonowo do naszego samorządu podchodzić.

Na razie wszystko jest w fazie projektowania i nikt w stolicy nie chce się wypowiadać na temat ewentualnych zmian. Nieoficjalnie tylko mówi się, że w skali kraju 10 procent powiatów może przestać istnieć. W Małopolsce wytypowane są cztery, choć ta liczba może się jeszcze zmienić.

Na góre strony