+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Ciekawe miejsca | Rss | Współpraca | Pomoc | Informacje | Regulamin | Kontakt
W serwisie mamy 11214 oferty

Ogłoszenia turystyczne z całej Polski

Apartamenty Hotele Pensjonaty Motele Domy Wczasowe
Ośrodki wypoczynkowe Obiekty konferencyjne Kempinigi i pola namiotowe Schroniska młodzieżowe Obiekty konferencyjne
Agroturystyka Sanatoria i uzdrowiska Sklepy turystyczne Przewodnicy Organizacja imprez
Domki letniskowe Kwatery Prywatne Zajazdy Biura Podróży Aktywna turystyka
Puby Restauracje Bary Kawiarnie Kluby nocne

2010-07-22 Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Obszar południowej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na której położony Powiat Chrzanowski składa się z kliku jednostek fizjograficznych: Wyżyny Olkuskiej, w skład której wchodzi północna cześć Powiatu Chrzanowskiego (Gmina Trzebinia), Rów Krzeszowicki, który swym zasięgiem obejmuje Gminu Chrzanów i Trzebinia oraz Garb Tenczyński położony w... więcej »
2010-05-17 Cykl wystaw o Browarze Namysłów Cykl wystaw o Browarze Namysłów Nie każdy wie, że zaledwie 40 km od Wrocławia, wśród bujnej zieleni lasów, pomiędzy licznymi dworkami, parkami i jeziorkami kryje się jeden z najstarszych browarów w Europie, będący jednocześnie unikatowym średniowiecznym zamkiem, goszczącym niegdyś wiele koronowanych głów, m.in. Wielkiego IV, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę.   ... więcej »
2010-03-14 Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Szanse na Euro 2012 w Krakowie- choć niewielkie wciąż są. Specjaliści wzięli pod lupę pozytywne i negatywne skutki zdobycia przez Kraków statusu organizatora mistrzostw Europy w piłce nożnej.  Artykuł „Kraków – gospodarzem Euro 2012? Perspektywy dla rozwoju turystyki” przygotowała dr Dorota Wilkońska, z Akademii Wychowania Fizycznego oraz Katarzyna Rotter... więcej »

Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej

>
Obszar południowej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na której położony Powiat Chrzanowski składa się z kliku jednostek fizjograficznych: Wyżyny Olkuskiej, w skład której wchodzi północna cześć Powiatu Chrzanowskiego (Gmina Trzebinia), Rów Krzeszowicki, który swym zasięgiem obejmuje Gminu Chrzanów i Trzebinia oraz Garb Tenczyński położony w obrębie Gmin Babice, Chrzanów, Trzebinia, Alwernia i  częściowo Libiąż. Akurat teren Powiatu Chrzanowskiego przez wiele lata należał do miejsc zupełnie nieznanych pod względem walorów turystycznych. Na przestrzeni ostatnich lat podjęto intensywne starania, aby obszar ten stał się znowu znany.
Na każdego, kto zdecyduje się poświęcić kilka dni na tej części Jury Krakowsko - Częstochowskiej, czeka szeroka gama możliwości spędzania czasu wolnego.
Natura, która stworzyła piękny jurajski krajobraz, przekazała w użytkowanie mieszkańcom Powiatu Chrzanowskiego prawdziwe skarby: przepiękny jurajski krajobraz, pełen wzgórz i skałek - Ostaniec Triasowy w Bolęcinie w Gminie Trzebinia jest jedynym tego typu obiektem w tej części Jury, „dzikie” i gęste lasy Puszczy Dulowskiej to pozostałości starego kompleksu leśnego roztaczającego się od Krakowa na zachód, tajemnice „Skalnego Serca” planety w postaci licznych kamieniołomów i odkrywek skalnych, kilka kropel czystej wody, jak zalewy Chechło, Balaton czy Skowronek.
Jurajski krajobraz została przez  wiele stuleci silnie przekształcony, ponieważ człowiek użytkował go na własne potrzeby., Ze względu na bardzo ciekawą budowę geologiczna tej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej na terenie Powiatu Chrzanowskiego rozwinął się intensywnie przemysł z pierwszą fabryką lokomotyw w Polsce – FABLOK w Chrzanowie, kopalnictwo węgla i rud na terenie Trzebini, Chrzanowa i Libiąża. Bardzo charakterystycznym elementem jurajskiego krajobrazu są przydrożne kapliczki, kościoły, zamki, drewniane budowle, dwory i pałace. Nie inaczej jest i tutaj.  Zamek biskupów krakowskich Lipowiec w Babicach związany z burzliwa historia kościoła katolickiego w Polsce. Życie mieszczan i chłopów, które można oglądać już tylko  w  Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie, jak również historia rodów szlacheckich związanych  z budowaniem polskiej państwowości – Pałac  Florkiewiczów w Młoszowej czy ruiny Pałacu Szembeków w Porębie Żegoty. Te wszystkie elementy stanowią bardzo typowy obraz południowej części Jury, który z jednej strony łączy przemysł bazujący na skarbach ziemi, a z drugiej strony piękno środowiska naturalnego.
Dla całej Jury bardzo ważny jest kult Matki Boskiej. Ta cześć Jury posiada aż dwa Sanktuaria Maryjne: w Płokach i Trzebini. Dodatkowo o czystość duszy dbają ojcowie Bernardyni z Alwerni chwaląc się swoim dziedzictwem w  postaci obrazu słynącego z łask bożych Ecce Homo – Oto Człowiek.
 

Na góre strony