+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Ciekawe miejsca | Rss | Współpraca | Pomoc | Informacje | Regulamin | Kontakt
W serwisie mamy 11214 oferty

Ogłoszenia turystyczne z całej Polski

Apartamenty Hotele Pensjonaty Motele Domy Wczasowe
Ośrodki wypoczynkowe Obiekty konferencyjne Kempinigi i pola namiotowe Schroniska młodzieżowe Obiekty konferencyjne
Agroturystyka Sanatoria i uzdrowiska Sklepy turystyczne Przewodnicy Organizacja imprez
Domki letniskowe Kwatery Prywatne Zajazdy Biura Podróży Aktywna turystyka
Puby Restauracje Bary Kawiarnie Kluby nocne

2010-07-22 Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Obszar południowej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na której położony Powiat Chrzanowski składa się z kliku jednostek fizjograficznych: Wyżyny Olkuskiej, w skład której wchodzi północna cześć Powiatu Chrzanowskiego (Gmina Trzebinia), Rów Krzeszowicki, który swym zasięgiem obejmuje Gminu Chrzanów i Trzebinia oraz Garb Tenczyński położony w... więcej »
2010-05-17 Cykl wystaw o Browarze Namysłów Cykl wystaw o Browarze Namysłów Nie każdy wie, że zaledwie 40 km od Wrocławia, wśród bujnej zieleni lasów, pomiędzy licznymi dworkami, parkami i jeziorkami kryje się jeden z najstarszych browarów w Europie, będący jednocześnie unikatowym średniowiecznym zamkiem, goszczącym niegdyś wiele koronowanych głów, m.in. Wielkiego IV, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę.   ... więcej »
2010-03-14 Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Szanse na Euro 2012 w Krakowie- choć niewielkie wciąż są. Specjaliści wzięli pod lupę pozytywne i negatywne skutki zdobycia przez Kraków statusu organizatora mistrzostw Europy w piłce nożnej.  Artykuł „Kraków – gospodarzem Euro 2012? Perspektywy dla rozwoju turystyki” przygotowała dr Dorota Wilkońska, z Akademii Wychowania Fizycznego oraz Katarzyna Rotter... więcej »

Odkrywamy Świętokrzyskie - Nowe Kichary

>

Położoną nad Opatówką wieś otaczają wzgórza poprzecinane malowniczymi wąwozami lessowymi. W średniowieczu nosiła nazwę Kuchary i była jedną z osad służebnych sandomierskiego grodu.

Jak pisze Jerzy Zub w przewodniku "Sandomierz, Klimontów, Koprzywnica, Zawichost i okolice" (Tarnobrzeg 2005) mieszkańcy mieli obowiązek zaopatrywać i świadczyć posługi dla kuchni książęcej. W XIV wieku właścicielem okolicznych dóbr był kasztelan zawichojski i sędzia ziemski sandomierski Pełka herbu Janina. W końcu XVI wieku wieś należała do podskarbiego koronnego Jacka Młodziejewskiego, który z kolei sprzedał ją Prokopowi Sieniawskiemu z Granowa. Wdowa po tym drugim Elżbieta z Gostomskich zapisała Kichary benedyktynkom sandomierskim jako wiano dla swej córki Zofii, która była ksienią klasztoru. Siostry przeniosły się tam na kilka lat w 1623 roku, gdy spaliła się ich drewniana siedziba w Sandomierzu. Według niektórych źródeł to benedyktynki zbudowały w Kicharach dwór obronny. W wydanej w 1936 roku "Monografii historycznej parafii Góry Wysokie" ksiądz Aleksander Bastrzykowski sugeruje, że była to budowla wcześniejsza. "Od najdawniejszych czasów stał na pagórku w Kicharach dwór murowany na piętro, zameczkiem zwany. Obszerne podwórze i zabudowania dworskie opasane były wysokim murem z czterema basztami po rogach i dwoma z ciosowego kamienia bramami, z trzech stron otaczała go woda. Strzelnice w basztach i cały zewnętrzny wygląd tego miejsca przekonywały, że było obronnem".

W przewodniku Zuba czytamy, że zameczek wzniósł Jacek Młodziejewski, a benedyktynki go przebudowały. Jak pisze ksiądz Bastrzykowski, w połowie XIX wieku był już w ruinie, ale miał jeszcze dwie baszty. Na początku XX wieku została tylko jedna, w której urządzono kaplicę świętych Rocha i Jacka. Została zniszczona w czasie ostatniej wojny i nie odbudowano jej. Obecnie stoi schowana w krzakach nad doliną Opatówki. Z zewnątrz ma kształt koła, a od środka - ośmioboku z wnękami i okrągłymi okienkami. Na ścianach zachowały się jeszcze resztki malowideł. Nie ma dachu, już dawno zawaliły się sklepienia. Ich los wkrótce podzielić mogą także grube mury, które popękały już w kilku miejscach.

W Kicharach prócz baszty odnowienia wymaga stojącą na skrzyżowaniu dróg w środku wsi wysoka kapliczka z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego. To jedna z figur stojących przy dawnym szlaku z Sandomierza do Zawichostu.

Jak tam trafić

Nowe Kichary położone są w gminie Dwikozy. Dojechać tam można od Dwikóz lub drogi Sandomierz - Ożarów przez Gałkowice-Ocin. Przez wieś prowadzi niebieski pieszy szlak turystyczny Gołoszyce - Dwikozy, a także dwa szlaki rowerowe: niebieski wokół Sandomierza i czarny szlakiem architektury obronnej po województwie świętokrzyskim. Dwa ostatnie szlaki wiodą w pobliżu ruin baszty.

Janusz Kędracki
Na góre strony