+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Ciekawe miejsca | Rss | Współpraca | Pomoc | Informacje | Regulamin | Kontakt
W serwisie mamy 11214 oferty

Ogłoszenia turystyczne z całej Polski

Apartamenty Hotele Pensjonaty Motele Domy Wczasowe
Ośrodki wypoczynkowe Obiekty konferencyjne Kempinigi i pola namiotowe Schroniska młodzieżowe Obiekty konferencyjne
Agroturystyka Sanatoria i uzdrowiska Sklepy turystyczne Przewodnicy Organizacja imprez
Domki letniskowe Kwatery Prywatne Zajazdy Biura Podróży Aktywna turystyka
Puby Restauracje Bary Kawiarnie Kluby nocne

2010-07-22 Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Obszar południowej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na której położony Powiat Chrzanowski składa się z kliku jednostek fizjograficznych: Wyżyny Olkuskiej, w skład której wchodzi północna cześć Powiatu Chrzanowskiego (Gmina Trzebinia), Rów Krzeszowicki, który swym zasięgiem obejmuje Gminu Chrzanów i Trzebinia oraz Garb Tenczyński położony w... więcej »
2010-05-17 Cykl wystaw o Browarze Namysłów Cykl wystaw o Browarze Namysłów Nie każdy wie, że zaledwie 40 km od Wrocławia, wśród bujnej zieleni lasów, pomiędzy licznymi dworkami, parkami i jeziorkami kryje się jeden z najstarszych browarów w Europie, będący jednocześnie unikatowym średniowiecznym zamkiem, goszczącym niegdyś wiele koronowanych głów, m.in. Wielkiego IV, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę.   ... więcej »
2010-03-14 Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Szanse na Euro 2012 w Krakowie- choć niewielkie wciąż są. Specjaliści wzięli pod lupę pozytywne i negatywne skutki zdobycia przez Kraków statusu organizatora mistrzostw Europy w piłce nożnej.  Artykuł „Kraków – gospodarzem Euro 2012? Perspektywy dla rozwoju turystyki” przygotowała dr Dorota Wilkońska, z Akademii Wychowania Fizycznego oraz Katarzyna Rotter... więcej »

Odkrycie geologiczne roku na poznańskim Morasku - Rudy kosmita

>

Jest rudy i wart 860 tysięcy dolarów. Waży 178 kilogramów. To największy odłamek meteorytu, znaleziony na Morasku. Ba, największy w ogóle w Polsce i – gdyby nie Szwecja – największy w Europie.

Od kilkunastu lat geologowie na Morasku współpracują z An- drzejem Sochą z Kielc. Jest pasjonatem poszukiwań meteorytów i ma specjalistyczny sprzęt do wykrywania metali, a uczeni z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM zawarli z nim umowę, że o wszystkim, co znajdzie w rezerwacie moraskim, ich powiadomi, nie próbując wywieźć potajemnie kawałków meteorytu.
Naukowcy więc najpierw badają jego znaleziska, a potem kawałek oddają znalazcy. Obie strony są zadowolone ze współpracy. Bo choć na Morasku odnaleziono dotąd i zbadano około tony różnych odłamków meteorytu, który przed 5 tysiącami lat spadł na ziemię, to nie wiadomo, ile wywieźli ,,meteorytowi kłusownicy’’, buszujący bez pozwolenia na Morasku i sprzedający kolekcjonerom odłamki pozaziemskiej materii za około 5 dolarów za gram.
Elektryzujący telefon – Kiedy pan Socha zadzwo- nił z rezerwatu Morasko, że tym razem znalazł coś dużego, byliśmy bardzo podekscytowani – mówi prof. Wojciech Stankowski z Wydziału Nauk Geograficznych
i Geologicznych UAM. – Studenci akurat odbywali praktyki, więc udaliśmy się tam razem.
W oznaczonym miejscu po kilkunastu minutach kopania, pod półmetrową warstwą ziemi, łopata wreszcie brzęknęła o rudy grzbiet, a wkrótce ukazało się całe znalezisko. Teraz meteoryt spoczywa w pokoju geologów, jeszcze nieoczyszczony i niezbadany. – Nie spieszymy się – mówi prof. Stankowski – bo zastanawiamy się z prof. Andrzejem Muszyńskim w jaki sposób dobrać się do niego, jak najmniej go przy tym uszkadzając.
Prawdopodobnie z jednej strony zostanie odcięty jak z szynki wielki plaster i ,,rudy’’ ukaże swoje wnętrze. Na pewno ukrywa inkluzje, zawierające stopy żelaza niespotykane na Ziemi. Prof. Muszyński, mineralog, zbada skład meteorytu i wystawi mu metryczkę. Każdy meteoryt ma taką – to jakby jego DNA, po którym można identyfikować rozrzucone szczątki. Meteoryt moraski ,,rozsypał’’ się od Świebodzina do Gniezna.
Rudy przybysz z Kosmosu ma kilka miliardów lat. Pochodzi z czasów, gdy pow- stawał Układ Słoneczny. Odbył długą drogę, zanim trafił w orbitę przyciągania ziemskiego i spadł w Morasku. Jest materią, opowiadającą o historii, w której człowieka nie było, o powstaniu i świata, w którym żyjemy. – Jest odkryciem geologicznym roku 2006 – nie waha się tak go nazwać prof. Stankowski.

Na góre strony