+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Ciekawe miejsca | Rss | Współpraca | Pomoc | Informacje | Regulamin | Kontakt
W serwisie mamy 11214 oferty

Ogłoszenia turystyczne z całej Polski

Apartamenty Hotele Pensjonaty Motele Domy Wczasowe
Ośrodki wypoczynkowe Obiekty konferencyjne Kempinigi i pola namiotowe Schroniska młodzieżowe Obiekty konferencyjne
Agroturystyka Sanatoria i uzdrowiska Sklepy turystyczne Przewodnicy Organizacja imprez
Domki letniskowe Kwatery Prywatne Zajazdy Biura Podróży Aktywna turystyka
Puby Restauracje Bary Kawiarnie Kluby nocne

2010-07-22 Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Obszar południowej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na której położony Powiat Chrzanowski składa się z kliku jednostek fizjograficznych: Wyżyny Olkuskiej, w skład której wchodzi północna cześć Powiatu Chrzanowskiego (Gmina Trzebinia), Rów Krzeszowicki, który swym zasięgiem obejmuje Gminu Chrzanów i Trzebinia oraz Garb Tenczyński położony w... więcej »
2010-05-17 Cykl wystaw o Browarze Namysłów Cykl wystaw o Browarze Namysłów Nie każdy wie, że zaledwie 40 km od Wrocławia, wśród bujnej zieleni lasów, pomiędzy licznymi dworkami, parkami i jeziorkami kryje się jeden z najstarszych browarów w Europie, będący jednocześnie unikatowym średniowiecznym zamkiem, goszczącym niegdyś wiele koronowanych głów, m.in. Wielkiego IV, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę.   ... więcej »
2010-03-14 Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Szanse na Euro 2012 w Krakowie- choć niewielkie wciąż są. Specjaliści wzięli pod lupę pozytywne i negatywne skutki zdobycia przez Kraków statusu organizatora mistrzostw Europy w piłce nożnej.  Artykuł „Kraków – gospodarzem Euro 2012? Perspektywy dla rozwoju turystyki” przygotowała dr Dorota Wilkońska, z Akademii Wychowania Fizycznego oraz Katarzyna Rotter... więcej »

Burzą 101-letnie schronisko na Babiej Górze

>

We wtorek rozpocznie się burzenie 101-letniego schroniska na stoku Babiej Góry. W jego miejsce w ciągu roku zostanie wybudowany nowoczesny pawilon.

- Łza się w oku kręci - wzdycha Edward Hudziak, prowadzący historyczne schronisko przez ostatnie dziesieć lat. - Najbardziej żal mi turystów, którzy nie mogą się pogodzić z myślą, że ten budynek, który przez sto lat był wkomponowany w krajobraz Babiej Góry, całkowicie zniknie z powierzchni ziemi. Żeby chociaż można było zachować jego fragment, albo przenieś budynek do skansenu w Zawoi czy Zubrzycy Górnej pod Babią Górą. Pojawiały się takie pomysły, ale ostatecznie służby konserwatorskie uznały, że sama konstrukcja nie przedstawia większej wartości i nie zasługuje na zachowanie, a na zburzenie. Szkoda tego schroniska.

Z oryginału niewiele zostało

Dla wielu turystów przez lata odwiedzających Babią Górę decyzja o zburzeniu schroniska jest skandalem.

- Jak można ot tak, z dnia na dzień, burzyć element polskiej historii? Przecież to schronisko, które ma ponad sto lat, powinno zostać uznane za zabytek i podlegać ochronie. Nie mogę pojąć, kto zgodził się na jego zburzenie - denerwuje się Sławomir Ritter, miłośnik gór z Krakowa.

Zgodę na rozbiórkę wydał małopolski konserwator zabytków. - Przeprowadziliśmy dokładną ekspertyzę schroniska na Babiej Górze - zapewnia Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków w Krakowie. - Wynika z niej, że z pierwotnego budynku, który powstał w 1906 roku, do dzisiejszych czasów tak naprawdę niewiele zostało. Bryła przez sto lat bardzo się zmieniła, bo co jakiś czas schronisko modernizowano. Powstawały nowe przybudówki, które zniekształciły pierwotny wygląd schroniska. Dlatego wyszliśmy z założenia, że nie ma sensu zachowywać budynku, bo nie przedstawia on większej wartości architektonicznej.

Turyści szybko się przyzwyczają

Z decyzją konserwatora zabytków zgodziło się Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które jest właścicielem schroniska na Babiej Górze.

- Schronisko było dosyć prowizoryczne i wymagało modernizacji. Postanowiliśmy więc za 3 mln zł w jego miejscu postawić nowy, bardziej komfortowy budynek - wyjaśnia Jerzy Kalarus, prezes spółki Schroniska i Hotele PTTK "Karpaty". - Nie będzie on dużo większy od starego schroniska, będzie tu mogło nocować ponad 30 osób. Niektóre pokoje będą miały łazienki, ale będą też tańsze bez węzłów sanitarnych. Mam nadzieję, że turyści szybko się przyzwyczają do nowego schroniska, zwłaszcza że jego bryła nawiązuje do architektury beskidzkiej. Mury będą zbudowane z cegły i kamienia, a dach będzie pokryty papą gontową, imitującą tradycyjne gonty.

Nowe schronisko na Babiej Górze ma zostać otwarte w przyszłym roku.

"Bo jakże sprzedawać heretykom..."

Schronisko zbudowano w obawie przed ekspansją niemieckiego związku turystycznego Beskiden-Verein z Bielska, które już w 1902 r. usiłowało kupić polanę na Markowych Szczawinach pod własny budynek. Dowiedziawszy się o tym, Hugo Zapałowicz - przyrodnik i badacz Karpat - wyperswadował tę transakcję góralom beskidzkim, przygotowując dla nich ucztę, na której częstował chłopów cygarami. "Bo jakże sprzedawać heretykom, na których diabeł widły brusi" - argumentował.

Górale zgodzili się z nim i odstąpili ziemię polskiemu Towarzystwu Tatrzańskiemu. W 1906 r. cieśla Klemens Trybała z Zawoi podpisał następującą umowę: "Zobowiązuję się wystawić schronisko według danego mi planu na Markowych Szczawinach przed końcem lipca b.r. (...) Materiał: kamienie, drzewo budowlane, deski, gonty, w ogóle cały materiał ma być na miejsce zwieziony (...) Za wybudowanie całego schroniska, z oknami, z oszalowaniem wewnątrz, według planu i ustnej co do innych szczegółów umowy, żądam 500 koron".
 

Na góre strony