+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Ciekawe miejsca | Rss | Współpraca | Pomoc | Informacje | Regulamin | Kontakt
W serwisie mamy 11214 oferty

Ogłoszenia turystyczne z całej Polski

Apartamenty Hotele Pensjonaty Motele Domy Wczasowe
Ośrodki wypoczynkowe Obiekty konferencyjne Kempinigi i pola namiotowe Schroniska młodzieżowe Obiekty konferencyjne
Agroturystyka Sanatoria i uzdrowiska Sklepy turystyczne Przewodnicy Organizacja imprez
Domki letniskowe Kwatery Prywatne Zajazdy Biura Podróży Aktywna turystyka
Puby Restauracje Bary Kawiarnie Kluby nocne

2010-07-22 Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Obszar południowej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na której położony Powiat Chrzanowski składa się z kliku jednostek fizjograficznych: Wyżyny Olkuskiej, w skład której wchodzi północna cześć Powiatu Chrzanowskiego (Gmina Trzebinia), Rów Krzeszowicki, który swym zasięgiem obejmuje Gminu Chrzanów i Trzebinia oraz Garb Tenczyński położony w... więcej »
2010-05-17 Cykl wystaw o Browarze Namysłów Cykl wystaw o Browarze Namysłów Nie każdy wie, że zaledwie 40 km od Wrocławia, wśród bujnej zieleni lasów, pomiędzy licznymi dworkami, parkami i jeziorkami kryje się jeden z najstarszych browarów w Europie, będący jednocześnie unikatowym średniowiecznym zamkiem, goszczącym niegdyś wiele koronowanych głów, m.in. Wielkiego IV, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę.   ... więcej »
2010-03-14 Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Szanse na Euro 2012 w Krakowie- choć niewielkie wciąż są. Specjaliści wzięli pod lupę pozytywne i negatywne skutki zdobycia przez Kraków statusu organizatora mistrzostw Europy w piłce nożnej.  Artykuł „Kraków – gospodarzem Euro 2012? Perspektywy dla rozwoju turystyki” przygotowała dr Dorota Wilkońska, z Akademii Wychowania Fizycznego oraz Katarzyna Rotter... więcej »

Skansen Archeologiczny "Grodzisko w Sopocie"

>
Władzę nad sopockim grodem sprawował kiedyś srogi kasztelan. Gdy jego córka o imieniu Sopońka pokochała rybaka, zdenerwował się ojciec i ugodził śmiałka mieczem. Zrozpaczona kasztelanówna utopiła się w rzeczce.

Wkrótce po zdarzeniu na gród napadli korsarze. Spalili osadę, a okrutnego kasztelana zabili. Zjawy Sopońki i rybaka ukazywały się w parowie, którego dnem spływa dziś Grodowy Potok. Przynajmniej tak głosi średniowieczna legenda. Grodzisko zostało odkryte przez archeologów na przełomie XIX i XX wieku. Zwane jest dziś przez miejscowych Górą Zamkową lub Patelnią. Wejście do średniowiecznego grodu znajduje się od ulicy Haffnera.

- Od VIII wieku do połowy IX wieku istniała na tym terenie osada otwarta, a następnie powstał gród otoczony wałem drewniano-ziemnym, wzmocniony kamieniami - opowiada Aleksandra Szymańska, kustosz Grodziska.

W skansenie zobaczyć można chaty, półziemianki i zagrody z żywymi zwierzętami. Można przekonać się też, jak żyli ludzie tamtych czasów. Prezentowana jest broń, taka jak włócznie, topory do rąbania drewna i toporki do walki, rękawice bojowe i pancerze obronne. Tu można zobaczyć, jak wyglądały naczynia i jak się je wykonywało.

Na zwiedzających czekają specjaliści, którzy o historii tego miejsca potrafią opowiadać godzinami.

Ci, których już w ten majowy weekend urzeknie to miejsce muszą tu koniecznie wrócić już 26 maja, kiedy to odbędzie się niezwykły, jubileuszowy dziesiąty już Festyn Archeologiczno - Historyczny, organizowany w ramach V Festiwalu Nauki Polskiej.

Warto wiedzieć
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku - skansen archeologiczny „Grodzisko w Sopocie“
ul. Haffnera 63
tel. 502 757 014, 58 301 52 28
czynne: 01. 05. - 31.10
wtorek - niedziela - godz. 10-16
lipiec - sierpień - godz. 10-18

Na góre strony