+ Dodaj og³oszenie / Zaloguj
Aktualno¶ci | Ciekawe miejsca | Rss | Wspó³praca | Pomoc | Informacje | Regulamin | Kontakt
W serwisie mamy 11214 oferty

Og³oszenia turystyczne z ca³ej Polski

Apartamenty Hotele Pensjonaty Motele Domy Wczasowe
O¶rodki wypoczynkowe Obiekty konferencyjne Kempinigi i pola namiotowe Schroniska m³odzie¿owe Obiekty konferencyjne
Agroturystyka Sanatoria i uzdrowiska Sklepy turystyczne Przewodnicy Organizacja imprez
Domki letniskowe Kwatery Prywatne Zajazdy Biura Podró¿y Aktywna turystyka
Puby Restauracje Bary Kawiarnie Kluby nocne

2010-07-22 Powiat Chrzanowski i po³udniowa czê¶æ Jury Krakowsko - Czêstochowskiej Powiat Chrzanowski i po³udniowa czê¶æ Jury Krakowsko - Czêstochowskiej Obszar po³udniowej czê¶ci Jury Krakowsko – Czêstochowskiej, na której po³o¿ony Powiat Chrzanowski sk³ada siê z kliku jednostek fizjograficznych: Wy¿yny Olkuskiej, w sk³ad której wchodzi pó³nocna cze¶æ Powiatu Chrzanowskiego (Gmina Trzebinia), Rów Krzeszowicki, który swym zasiêgiem obejmuje Gminu Chrzanów i Trzebinia oraz Garb Tenczyñski po³o¿ony w... wiêcej »
2010-05-17 Cykl wystaw o Browarze Namys³ów Cykl wystaw o Browarze Namys³ów Nie ka¿dy wie, ¿e zaledwie 40 km od Wroc³awia, w¶ród bujnej zieleni lasów, pomiêdzy licznymi dworkami, parkami i jeziorkami kryje siê jeden z najstarszych browarów w Europie, bêd±cy jednocze¶nie unikatowym ¶redniowiecznym zamkiem, goszcz±cym niegdy¶ wiele koronowanych g³ów, m.in. Wielkiego IV, Kazimierza Wielkiego i W³adys³awa Jagie³³ê.   ... wiêcej »
2010-03-14 Euro 2012 - szanse i zagro¿enia z punktu widzenia turystyki Euro 2012 - szanse i zagro¿enia z punktu widzenia turystyki Szanse na Euro 2012 w Krakowie- choæ niewielkie wci±¿ s±. Specjali¶ci wziêli pod lupê pozytywne i negatywne skutki zdobycia przez Kraków statusu organizatora mistrzostw Europy w pi³ce no¿nej.  Artyku³ „Kraków – gospodarzem Euro 2012? Perspektywy dla rozwoju turystyki” przygotowa³a dr Dorota Wilkoñska, z Akademii Wychowania Fizycznego oraz Katarzyna Rotter... wiêcej »

Zabytki P³ocka

>

Dzi¶ wielu ludziom P³ock kojarzy siê tylko z siedzib± koncernu naftowego PKN Orlen i tzw. afer± paliwow±. Jednak¿e w mie¶cie tym znajduj± siê nie tylko instalacje petrochemiczne, ale tak¿e zabytki, których mury pamiêtaj± pocz±tki pañstwa polskiego.

Od XI wieku P³ock jest jednym z najwa¿niejszych miast na Mazowszu. W 1075 roku Boles³aw ¦mia³y ufundowa³ tu biskupstwo, co ugruntowa³o znaczenie miasta w tym regionie Polski.. Gdy w³adzê w Polsce obj±³ W³adys³aw Herman P³ock sta³ siê de facto stolic± Polski. W 1180 roku powsta³a tu najstarsza z istniej±cych nieprzerwanie szkó³ w Polsce. Jej tradycje kultywuje dzi¶ LO im Stanis³awa Ma³achowskiego. Od 1138 roku P³ock sta³ siê stolic± ksi±¿±t mazowieckich, którzy rz±dzili b±d¼ ca³ym Mazowszem, b±d¼ ksiêstwem p³ockim i przy³±czonymi do niego ziemiami. Po w³±czeniu ksiêstwa p³ockiego (w 1495 roku), a potem ca³ego Mazowsza (w 1526 roku) do Korony miasto sta³o siê siedzib± wojewody. Podobnie jak dziesi±tki innych miast polskich P³ocka tak¿e nie ominê³y po¿ary, zniszczenia wojenne i klêski epidemii, jednak¿e nie zatrzyma³o to rozwoju miasta. Trwa on po dzi¶ dzieñ.

Spacer po mie¶cie wypada zacz±æ od jego najstarszego zabytku – bazyliki katedralnej, najstarszego obiektu sakralnego na Mazowszu. Wiêksza od bazyliki gnie¼nieñskiej bazylika p³ocka by³a wznoszona w latach 1126-1144 (i oczywi¶cie przebudowywana w ci±gu wieków) przez biskupa Aleksandra z Malonne. Do jej wnêtrza wchodzi siê przez monumentalny neorenesansowy portal, za którym obsadzone s± ogromne br±zowe drzwi z 26 p³askorze¼bionymi p³aszczyznami przedstawiaj±cymi sceny religijne. Na lewo od wej¶cia znajduje siê kaplica królewska, w której spoczywaj± prochy W³adys³awa Herman, Boles³awa Krzywoustego oraz kilkunastu ksi±¿±t mazowieckich. Klasycystyczny sarkofag z czarnego marmuru wykonano wed³ug projektu Zygmunta Vogla – malarza króla Stanis³awa Augusta. Wyposa¿enie bazyliki stanowi± zabytki od renesansu po wiek XX. Do najcenniejszych nale¿± pó¼norenesansowe rze¼by i epitafia oraz barokowe o³tarze.

Tu¿ obok bazyliki mieszcz± siê dwa muzea. Pierwsze z nich znajduje siê w, po³o¿onym naprzeciwko ¶wi±tyni, dawnym zamku ksi±¿±t mazowieckich. Jego zbiory w szczególno¶ci zainteresuj± wielbicieli sztuki fin de siecle, poniewa¿ ca³e I piêtro zajmuje, jedna z najwspanialszych w Polsce, kolekcja sztuki secesyjnej. Na II piêtrze natomiast wystawione s± eksponaty wykonane przez przede wszystkim przez polskich rzemie¶lników i artystów od czasów romañskich po XIX wiek, a tak¿e kolekcja polskich pami±tek patriotycznych. .

W drugim muzeum, Muzeum Diecezjalnym, mieszcz± siê bogate zbiory sztuki sakralnej oraz nie mniej liczne kolekcje malarstwa europejskiego oraz polskiej sztuki ludowej.

Wracaj±c w kierunku Starego Rynku po lewej stronie mijamy dawny pa³ac biskupów oraz dawn± kanoniê, po prawej za¶, tzw. „Dom pod Tr±bami”, którego nazwa wywodzi siê od herbu polskiej rodziny magnackiej Radziwi³³ów. Natomiast u zbiegu ul. Tumskiej i pl. Narutowicza znajduje siê jedna z najstarszych w Polsce aptek. Zosta³a za³o¿ona w XVI wieku przez Jana Alantsee. By³ on faworytem Bony Sforza, ¿ony króla Zygmunta Starego. Bona Sforza pochodzi³a z rodu, w którym skrytobójstwo i trucizna by³y na porz±dku dziennym, tote¿ nie cieszy³a siê w Polsce dobr± opini±. Zwi±zki Jana Alantsee z królow± spowodowa³y, i¿, po nag³ej acz niespodziewanej ¶mierci ostatniego z ksi±¿±t mazowieckich Janusza III, zarzucono mu jego otrucie. Ksi±¿ê Janusz i jego brat Stanis³aw (zmar³ dwa lata wcze¶niej w 1524 roku) zmarli bezpotomnie, co, na mocy prawa lennego, umo¿liwi³o przy³±czenie Mazowsza do Polski. Wprawdzie powo³ana przez Zygmunta Starego specjalna komisja orzek³a, i¿ ksi±¿ê Janusz „z woli Wszechmog±cego z tego ¶wiata zszed³”

, niemniej jednak sprawa ta pozostaje do dzi¶ niewyja¶niona. Wchodz±c na p³ocki Rynek w oczy rzuca siê klasycystyczna bry³a ratusza. Wzniesiony w latach 1824-1827, zosta³ zaprojektowany przez Jakuba Kubickiego, jednego z najwybitniejszych polskich architektów epoki klasycyzmu. Pierwotny ratusz stanowi³ tylko ¶rodkow± czê¶æ obecnego gmachu, który powsta³ po przy³±czeniu do niego s±siednich kamienic. 23 wrze¶nia 1831 roku wycofuj±cy siê przed armi± rosyjsk± pos³owie reaktywowanego na czas Powstania Listopadowego Sejmu Królestwa Polskiego, odbyli w nim swe ostatnie posiedzenie. W s±siedztwie ratusza znajduje siê zegar s³oneczny z 1793 roku.

Id±c dalej, ulica Ma³achowskiego doprowadzi Pañstwa do innego ciekawego zabytku P³ocka – ko¶cio³a i klasztoru Mariawitów. Wzniesiony w latach 1911-13 w stylu neogotyckim podobnie jak bazylika, przyt³acza monumentalno¶ci±, ale i zachwyca jednocze¶nie mnogo¶ci± detali architektonicznych – anio³ków, ró¿nego rodzaju ornamentów oraz misternie dekorowanych balustrad i obramowañ okiennych.

Zabytków architektury w P³ocku jest oczywi¶cie znacznie wiêcej. S± inne stare ko¶cio³y, m. in. ko¶ció³ farny, s± liczne neogotyckie i secesyjne kamienice oraz klasycystyczne rogatki miejskie. Wizytê w P³ocku mo¿na zakoñczyæ spacerem alej± biegn±c± wzd³u¿ Wis³y oraz ulic± Tumsk± – g³ównym pasa¿em miasta.

Tekst: Tomasz Pijanowski

 

Na góre strony