+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Ciekawe miejsca | Rss | Współpraca | Pomoc | Informacje | Regulamin | Kontakt
W serwisie mamy 11214 oferty

Ogłoszenia turystyczne z całej Polski

Apartamenty Hotele Pensjonaty Motele Domy Wczasowe
Ośrodki wypoczynkowe Obiekty konferencyjne Kempinigi i pola namiotowe Schroniska młodzieżowe Obiekty konferencyjne
Agroturystyka Sanatoria i uzdrowiska Sklepy turystyczne Przewodnicy Organizacja imprez
Domki letniskowe Kwatery Prywatne Zajazdy Biura Podróży Aktywna turystyka
Puby Restauracje Bary Kawiarnie Kluby nocne

2010-07-22 Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Obszar południowej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na której położony Powiat Chrzanowski składa się z kliku jednostek fizjograficznych: Wyżyny Olkuskiej, w skład której wchodzi północna cześć Powiatu Chrzanowskiego (Gmina Trzebinia), Rów Krzeszowicki, który swym zasięgiem obejmuje Gminu Chrzanów i Trzebinia oraz Garb Tenczyński położony w... więcej »
2010-05-17 Cykl wystaw o Browarze Namysłów Cykl wystaw o Browarze Namysłów Nie każdy wie, że zaledwie 40 km od Wrocławia, wśród bujnej zieleni lasów, pomiędzy licznymi dworkami, parkami i jeziorkami kryje się jeden z najstarszych browarów w Europie, będący jednocześnie unikatowym średniowiecznym zamkiem, goszczącym niegdyś wiele koronowanych głów, m.in. Wielkiego IV, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę.   ... więcej »
2010-03-14 Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Szanse na Euro 2012 w Krakowie- choć niewielkie wciąż są. Specjaliści wzięli pod lupę pozytywne i negatywne skutki zdobycia przez Kraków statusu organizatora mistrzostw Europy w piłce nożnej.  Artykuł „Kraków – gospodarzem Euro 2012? Perspektywy dla rozwoju turystyki” przygotowała dr Dorota Wilkońska, z Akademii Wychowania Fizycznego oraz Katarzyna Rotter... więcej »

Ostatni etap remontu kolejki na Kasprowy Wierch

>

Przez 70 lat woziła pasażerów, a teraz pójdzie na złom. Mowa oczywiście o kolejce linowej na Kasprowy Wierch. Wysłużona emerytka od kilkunastu lat prosiła się o modernizację i tak samo długo Polskie Koleje Linowe walczyły o wszystkie potrzebne zezwolenia. I wreszcie we wrześniu ubiegłego roku rozpoczęto pierwsze prace. Teraz zacznie się drugi, ostatni etap modernizacji.

Po długim majowym weekendzie wagoniki starej kolejki staną na dobre. Rozpoczną się prace przy dokończeniu modernizacji leciwych urządzeń. – Roboty budowlane są już praktycznie zrobione – mówi Andrzej Laszczyk, prezes PKL. – Zrobiono już m.in. fundamenty pod nowe podpory. Są wykonane ze specjalnej konstrukcji, jakby zawieszone przy starych. W tym roku wymieniamy podpory, napęd no i oczywiście wagoniki.

Prace, jak przypomina PKL, będą prowadzone przez głównego wykonawcę – szwajcarską firmę Garaventa oraz polskiego podwykonawcę – Mostostal Zabrze. Będzie oczywiście również wielu kooperantów.

Zakres robót jest gigantyczny. Trzeba m.in. zdemontować i wywieźć sporo żelastwa – jest tego, jak się szacuje, około 350 ton. Czekają też wykonawcę skomplikowane prace.

– Bardzo poważną operacją jest montaż liny nośnej – tłumaczy Andrzej Laszczyk. – W odróżnieniu od obecnej technologii każdy wagonik będzie się poruszać na dwóch linach nośnych.

Wciągnięcie jej jest nie lada wyzwaniem. Po modernizacji będziemy zaś wjeżdżać na Kasprowy Wierch supernowoczesnymi wagonikami mogącymi pomieścić 60 osób. – Będzie bardziej komfortowo – zapewnia Paweł Murzyn, dyrektor ds. technicznych PKL. – Fundamenty pod nowe podpory już są, zrobiliśmy również kotwiczenie dla nowych lin na Myślenickich Turniach.

Górale nie przejmują się, że najbliższy sezon turystyczny w Kuźnicach będzie kiepski.

– Niech robią – mówi pani Maria. – Może nie tyle już dla nas, co dla naszych dzieci. Obecna kolejka to już zabytek i trzeba było coś z nią zrobić. Będzie bardziej komfortowo, a może kolejki do kolejki będą mniejsze?

Trzeba przypomnieć, że jedynie w zimie kolejka będzie mogła wwozić nie jak dotąd 180 a 360 osób na godzinę. Latem, niestety, niski limit przepustowości pozostanie.

Nową kolejką będziemy mogli wjechać na szczyt Kasprowego pod koniec bieżącego roku. Na czas remontu zamknięty dla ruchu samochodów i dorożek będzie plac w Kuźnicach przy dolnej stacji kolejki. Do wejść na szlaki poprowadzą objazdy.

Na góre strony