+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Ciekawe miejsca | Rss | Współpraca | Pomoc | Informacje | Regulamin | Kontakt
W serwisie mamy 11214 oferty

Ogłoszenia turystyczne z całej Polski

Apartamenty Hotele Pensjonaty Motele Domy Wczasowe
Ośrodki wypoczynkowe Obiekty konferencyjne Kempinigi i pola namiotowe Schroniska młodzieżowe Obiekty konferencyjne
Agroturystyka Sanatoria i uzdrowiska Sklepy turystyczne Przewodnicy Organizacja imprez
Domki letniskowe Kwatery Prywatne Zajazdy Biura Podróży Aktywna turystyka
Puby Restauracje Bary Kawiarnie Kluby nocne

2010-07-22 Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Obszar południowej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na której położony Powiat Chrzanowski składa się z kliku jednostek fizjograficznych: Wyżyny Olkuskiej, w skład której wchodzi północna cześć Powiatu Chrzanowskiego (Gmina Trzebinia), Rów Krzeszowicki, który swym zasięgiem obejmuje Gminu Chrzanów i Trzebinia oraz Garb Tenczyński położony w... więcej »
2010-05-17 Cykl wystaw o Browarze Namysłów Cykl wystaw o Browarze Namysłów Nie każdy wie, że zaledwie 40 km od Wrocławia, wśród bujnej zieleni lasów, pomiędzy licznymi dworkami, parkami i jeziorkami kryje się jeden z najstarszych browarów w Europie, będący jednocześnie unikatowym średniowiecznym zamkiem, goszczącym niegdyś wiele koronowanych głów, m.in. Wielkiego IV, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę.   ... więcej »
2010-03-14 Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Szanse na Euro 2012 w Krakowie- choć niewielkie wciąż są. Specjaliści wzięli pod lupę pozytywne i negatywne skutki zdobycia przez Kraków statusu organizatora mistrzostw Europy w piłce nożnej.  Artykuł „Kraków – gospodarzem Euro 2012? Perspektywy dla rozwoju turystyki” przygotowała dr Dorota Wilkońska, z Akademii Wychowania Fizycznego oraz Katarzyna Rotter... więcej »

Wielkanoc w Grecji. Chronia Pola!

>

Na Wielkanoc warto wybrać się do Grecji, by przeżyć podniosłą atmosferę świąt w najpiękniejszej porze roku.

Kwitną kwiaty i gaje oliwne, Grecja zieleni się i pachnie. Każde miasto i najmniejsza wioska mają w tym okresie niepowtarzalny klimat. Bardzo uroczyście obchodzi się święta m.in. w Nafpaktos i na wyspach: Krecie, Patmos, Karpathos. Pascha zaczyna się w Wielką Sobotę Lazarusa (Łazarza) poprzedzającą Niedzielę Palmową, jest to też początek ferii w szkołach. W Niedzielę Palmową święci się malutkie krzyże uplecione przeważnie z gałązek palmowych. Wielki Post, czas modlitwy i skupienia, rozpoczyna się w poniedziałek. W Wielką Środę święci się zazwyczaj oliwę lub oregano, bowiem Grecy wierzą, że mają one życiodajną moc. W Wielki Czwartek maluje się jaja na czerwono (czerwień symbolizuje życie) i często zapieka w bochenkach słodkiego chleba tsoureki. Jaja rozdaje się dopiero w Wielką Niedzielę.

Nafpaktos

W Wielki Piątek do miasta najlepiej przyjechać rano, bo wtedy można zająć miejsce, z którego widać całą procesję. Na tę uroczystość zjeżdża się bowiem mnóstwo Greków i jest bardzo tłoczno. Atmosfera jest melancholijna, kobiety opłakują zmarłego Chrystusa, wyczuwa się smutek i powagę. W nocy po 22 ze wszystkich kościołów wychodzą procesje Męki Pańskiej symbolizujące pogrzeb Zbawiciela, aby spotkać się na placu centralnym (port), gdzie krzyżują się ich drogi. Na czele procesji niesione są chorągwie, potem idzie orkiestra, biskup, kapłani, żołnierze i mieszkańcy - wszyscy niosą płonące świece, śpiewają hymny i pieśni. Po północy na murach portowych odbywa się pokaz sztucznych ogni.

Elatu

Kilka dni przed Wielkanocą malutka wieś Elatu w górach (godzina jazdy na północ od Nafpaktos) zaczyna tętnić życiem. Do opuszczonych na zimę kamiennych domów wracają właściciele, aby je odnowić, pobielić chodniki lub murki przed domem, przygotować ogród i palenisko na świąteczny niedzielny piknik. Wszędzie słychać radosne powitania przybyłych gości i życzenia "Kalo Pascha!" (Wesołych Świąt).

W Wielką Sobotę gospodynie gotują świąteczne potrawy, a gospodarze przygotowują młode jagnię na niedzielę Przed 12 w nocy domy pustoszeją - wszyscy udają się do kościoła na Wielką Mszę Rezurekcyjną - Anastasi. Tuż po północy w kościele gasną światła na znak, że na świecie panuje mrok. Po czym następuje najbardziej poniosły moment - zapalenie świec Rezurekcji (Zmartwychwstania). Kapłan wychodzi do wiernych ze świecą i zapala od niej świecę następnego wiernego, ogłaszając: "Christos Anesti!" (Chrystus Zmartwychwstał). Odpowiada się: "Alithos Anesti" (Zaiste Zmartwychwstał).

Do domów wszyscy wracają z zapalonymi świecami, uważając, aby nie zgasły, bo ogień od świec ma się palić w domu cały rok. Jest to magiczny pochód. Po mszy obowiązkowo je się cytrynową zupę z baranich podrobów i zagryza chlebem. To koniec Wielkiego Postu.

Ten, kto pierwszy wstanie w Wielką Niedzielę, przygotowuje palenisko do pieczenia barana. Niedziela to bowiem czas na całodzienny piknik z muzyką, tańcami, winem i stukaniem się jajkami tak, aby ich nie potłuc, bo całe jajko to symbol szczęścia.

Arachova

W poniedziałek wielkanocny w miasteczku Arachova (na północnych stokach Góry Parnasoss, 157 km od Aten i 8 km od Delf) co roku odbywa się huczne trzydniowe święto Panigyraki na cześć jego patrona św. Jerzego oraz zwycięstwa nad Otomanami w 1826 r. Zaczyna się 22 kwietnia (lub 23, jeśli 22 wypada Wielkanoc) i trwa do 25. Jest to czas na tańce, śpiewy i wielki piknik przed kościołem. Mężczyźni przebierają się w stroje z okresu otomańskiej okupacji, wojskowe mundury, ładują broń i biegną na wzgórze św. Jerzego, aby walczyć z przeciwnikiem. Zwycięzcy schodzą w dół pod kościół przy dźwiękach trąbek, bębnów, piszczałek. Niektórzy niosą owieczki - jedną z nich, jak nakazuje tradycja, trzeba złożyć w ofierze dla patrona wsi i opiekuna pasterzy, aby rok był dobry i obfity w plony. Kapłan święci owieczkę, rzeźnik zabija, a potem robi się znak krzyża z krwi owieczki na czołach dzieci. Resztę mięsa kroi się, gotuje i rozdziela.

Kulminacją tych dni są ludowe tańce w tradycyjnych strojach. Mężczyźni zakładają furuselle (białe, plisowane spódniczki), białe rajstopy i buty z zadartymi czubami zakończonymi pomponami. Kobiety - haftowane bluzki, kamizelki, na spódnice zakładają ozdobne halki, na głowy chustki. Są też śpiewy, zawody sportowe i biesiadowanie.

A po świętach wszyscy życzą sobie Chronia Pola! - Wszystkiego dobrego!


 

Na góre strony