+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Ciekawe miejsca | Rss | Współpraca | Pomoc | Informacje | Regulamin | Kontakt
W serwisie mamy 11214 oferty

Ogłoszenia turystyczne z całej Polski

Apartamenty Hotele Pensjonaty Motele Domy Wczasowe
Ośrodki wypoczynkowe Obiekty konferencyjne Kempinigi i pola namiotowe Schroniska młodzieżowe Obiekty konferencyjne
Agroturystyka Sanatoria i uzdrowiska Sklepy turystyczne Przewodnicy Organizacja imprez
Domki letniskowe Kwatery Prywatne Zajazdy Biura Podróży Aktywna turystyka
Puby Restauracje Bary Kawiarnie Kluby nocne

2010-07-22 Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Obszar południowej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na której położony Powiat Chrzanowski składa się z kliku jednostek fizjograficznych: Wyżyny Olkuskiej, w skład której wchodzi północna cześć Powiatu Chrzanowskiego (Gmina Trzebinia), Rów Krzeszowicki, który swym zasięgiem obejmuje Gminu Chrzanów i Trzebinia oraz Garb Tenczyński położony w... więcej »
2010-05-17 Cykl wystaw o Browarze Namysłów Cykl wystaw o Browarze Namysłów Nie każdy wie, że zaledwie 40 km od Wrocławia, wśród bujnej zieleni lasów, pomiędzy licznymi dworkami, parkami i jeziorkami kryje się jeden z najstarszych browarów w Europie, będący jednocześnie unikatowym średniowiecznym zamkiem, goszczącym niegdyś wiele koronowanych głów, m.in. Wielkiego IV, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę.   ... więcej »
2010-03-14 Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Szanse na Euro 2012 w Krakowie- choć niewielkie wciąż są. Specjaliści wzięli pod lupę pozytywne i negatywne skutki zdobycia przez Kraków statusu organizatora mistrzostw Europy w piłce nożnej.  Artykuł „Kraków – gospodarzem Euro 2012? Perspektywy dla rozwoju turystyki” przygotowała dr Dorota Wilkońska, z Akademii Wychowania Fizycznego oraz Katarzyna Rotter... więcej »

Św. Lipka - Częstochowa północy

>

Święta Lipka, mimo iż położona wśród lasów i bagien północnego Mazowsza, jest znanym w Polsce sanktuarium maryjnym. Już w średniowieczu przybywali tu pielgrzymi z najdalszych zakątków Polski, aby oddać hołd NMP i prosić ją o wspomożenie. Znajdujący się tam obecnie kościół uważany jest za jedno z najpiękniejszych arcydzieł sztuki barokowej w Polsce.

Święta Lipka położona jest na ok. 50 km. północy–wschód od Olsztyna, niedaleko od granicy z dzisiejszym obwodem kaliningradzkim. Ta mała mazurska miejscowość jest często nazywana „Częstochową północy”, ponieważ to centrum kultu maryjnego odwiedza rocznie ponad 100 tys. pielgrzymów. Przybywają tu przede wszystkim ze względów religijnych. Lecz ludzi przyciąga tu również bajeczna architektura kościoła oraz wspaniałe koncerty organowe.
Legenda
Odwiedzających Świętą Lipkę turystów może nieco dziwić fakt, iż tak wspaniały kościół wzniesiono na niemal zupełnym pustkowiu.  Aby to zrozumieć, trzeba cofnąć się do początków XIV wieku. Z powstaniem sanktuarium wiążą się dwie legendy. Pierwsza z nich podaje, że cudowną figurkę NMP umieszczono w istniejącej już wcześniej kaplicy, na pamiątkę szczęśliwego odparcia najazdu wojsk litewskich w 1311 roku. Druga legenda, bardziej popularna wśród wyznawców, podaje zupełnie odmienną wersję założenia pierwszej kaplicy w Świętej Lipce.  Legenda ta była przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie, a na początku XVII wieku zapisał ją Michał Ciritius. Pozwolę sobie ją tu przytoczyć.
Na początku XIV wieku w lochach zamku w Kętrzynie oczekiwał na egzekucję pewien złoczyńca. W nocy przed egzekucją skazańcowi ukazała się NMP. Dała mu nóż i kawałek drewna, aby ten wyrzeźbił jej wizerunek. Rankiem przy więźniu znaleziono wyrzeźbioną figurkę. Podobno była ona tak piękna, że zdumieni sędziowie doszli do wniosku, iż jest to znak boskiego ułaskawienia skazańca i darowali mu wolność. Uwolniony skazaniec szukał okazałej lipy, na której, zgodnie z poleceniem NMP otrzymanym podczas wizji, mógłby zawiesić wykonaną przez siebie figurkę. Odpowiednie drzewo znalazł właśnie w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się wspaniała świątynia.  Wkrótce w tym miejscu zaczęły mieć miejsce różne cudowne zdarzenia i uzdrowienia. Wtedy to proboszcz z Kętrzyna zdecydował, iż figurkę należy przenieść do kościoła. Podobno próbował uczynić to kilkakrotnie, lecz za każdym razem figurka w niewytłumaczalny sposób wracała na swoje dawne miejsce. Wobec takiej sytuacji zdecydowano się otoczyć lipę małą kapliczką. Od gatunku świętego drzewa wywodzi się nazwa tego miejsca – Święta Lipka.
Historia
Dokumenty pochodzące z XV wieku wspominają o Świętej Lipce jako o znanym już wówczas miejscu pielgrzymkowym.  W 1512 roku przybył tu m. in. Albrecht Hohenzollern, wieki mistrz zakonu krzyżackiego. Niestety, w 1525 roku, w momencie sekularyzacji ziem północnej Polski, zakazano na nich praktyk katolickich. Kilka lat później protestanci z Kętrzyna zniszczyli kaplicę, a figurkę wrzucili do jeziora. Ścieli też lipę, a na jej miejscu postawili szubienicę, aby pokazać co czeka tych, którzy złamią zakaz praktykowania katolicyzmu. Wbrew tym szykanom, miejscowi katolicy nadal potajemnie zbierali się w swym świętym miejscu. Sytuacja taka trwała blisko 100 lat.
W 1605 roku przywrócono katolikom swobodę wyznaniową na tych terenach. W 1619 roku Stefan Sadowski, sekretarz króla Zygmunta III Wazy, erygował w Świętej Lipce nową kaplicę. Opiekę duszpasterską sprawował nad nią zakon jezuitów z pobliskiego Reszla. W ciągu następnych lat do Świętej Lipki ściągały coraz większe rzesze pielgrzymów. Jednym z nich był przyszły król Polski Jan Kazimierz. Istniejąca kaplica nie była w stanie pomieścić coraz większego tłumu wiernych. Pod koniec XVII wieku powstała więc koncepcja budowy dużego kościoła. Prace rozpoczęły się w 1688 roku, Kierował nimi Jerzy Ertli. 15 sierpnia 1693 roku, w dniu Wniebowstąpienia NMP, biskup warmiński Jan Stanisław Zbąski poświęcił nowy kościół.
Rozbiory Polski oraz szykany ze strony zaborców spowodowały spadek aktywności pielgrzymkowej do Świętej Lipki. Na szczęście świątynia szczęśliwie przetrwała w stanie niemal nienaruszonym wszystkie wojny i „zakręty” historii (a tych nie brakowało w Polsce miedzy XVIII a XX wiekiem). Po II wojnie światowej rozpoczęły się w kościele prace konserwatorskie. W ich wyniku sanktuarium w Świętej Lipce należy dziś do najwspanialszych w Polsce.
Wnętrze
Choć kościół wyświęcono w 1693 roku, to jednak prace wykończeniowe trwały w nim jeszcze blisko trzydzieści lat. Przy pracach zatrudniono znanych rzemieślników  i artystów, którzy nadali świątyni niepowtarzalny wygląd. 
Przechodząc przez żelazną bramę, arcydzieło sztuki kowalskiej, wchodzimy na teren kompleksu architektonicznego składającego się z kościoła, krużganków i klasztoru jezuitów. W ich wnętrzach, w znacznej części zachowała się oryginalna polichromia oraz drewniane i kamienne dekoracje rzeźbiarskie. W trójnawowym wnętrzu kościoła na uwagę zasługuje wiele arcydzieł sztuki barokowej. Pozwolę sobie zwrócić Państwa uwagę tylko na kilka z nich. 
Najwspanialszym zabytkiem kościoła są barokowe organy z 1721 roku zbudowane przez Jana Jozuego Mosengella, organmistrza z Królewca. Mają one niezwykle bogata dekorację z ruchomymi figurkami archanioła Gabriela, Marii i aniołów. Ponadto poruszają się gwiazdy umieszczone po bokach organów oraz dzwonki na środku instrumentu. Organy mają 40 głosów i prawie 5000 piszczałek. Niedługo po zbudowaniu instrumentu w Świętej Lipce utworzono szkołę muzyczna, w której kształcili się przyszli organiści. Uczył się w niej m. in. znany polski kompozytor Feliks Nowowiejski. Latem dla turystów, w każdy piątek o godz. 20, organizowane są koncerty muzyki organowej.
W trzypiętrowym ołtarzu głównym, pochodzącym z 1714 roku znajduje się obraz Marii, będący kopią obrazu Matki Boskiej Śnieżnej z kościoła Santa Maria Maggiore w Rzymie. Po lewej stronie ołtarza bocznego  Matki Boskiej Bolesnej znajduje się obraz pędzla Marcina Altomonte, nadwornego malarza króla Jana III Sobieskiego. Ambonę z początku XVIII wieku zdobią sceny z życia Marii. Na przeciwko ambony, w miejscu, gdzie niegdyś rosła święta lipa, można zobaczyć pień lipy ze srebrną figurką NMP.
Od niedawna Święta Lipka stała się również miejscem rekreacji i wypoczynku. Lasy i jeziora otaczające miejscowość przyciągają coraz większą liczbę nie tylko pielgrzymów, ale i zwykłych wczasowiczów.
 

Tomasz Pijanowski

Na góre strony