+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Ciekawe miejsca | Rss | Współpraca | Pomoc | Informacje | Regulamin | Kontakt
W serwisie mamy 11214 oferty

Ogłoszenia turystyczne z całej Polski

Apartamenty Hotele Pensjonaty Motele Domy Wczasowe
Ośrodki wypoczynkowe Obiekty konferencyjne Kempinigi i pola namiotowe Schroniska młodzieżowe Obiekty konferencyjne
Agroturystyka Sanatoria i uzdrowiska Sklepy turystyczne Przewodnicy Organizacja imprez
Domki letniskowe Kwatery Prywatne Zajazdy Biura Podróży Aktywna turystyka
Puby Restauracje Bary Kawiarnie Kluby nocne

2010-07-22 Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Obszar południowej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na której położony Powiat Chrzanowski składa się z kliku jednostek fizjograficznych: Wyżyny Olkuskiej, w skład której wchodzi północna cześć Powiatu Chrzanowskiego (Gmina Trzebinia), Rów Krzeszowicki, który swym zasięgiem obejmuje Gminu Chrzanów i Trzebinia oraz Garb Tenczyński położony w... więcej »
2010-05-17 Cykl wystaw o Browarze Namysłów Cykl wystaw o Browarze Namysłów Nie każdy wie, że zaledwie 40 km od Wrocławia, wśród bujnej zieleni lasów, pomiędzy licznymi dworkami, parkami i jeziorkami kryje się jeden z najstarszych browarów w Europie, będący jednocześnie unikatowym średniowiecznym zamkiem, goszczącym niegdyś wiele koronowanych głów, m.in. Wielkiego IV, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę.   ... więcej »
2010-03-14 Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Szanse na Euro 2012 w Krakowie- choć niewielkie wciąż są. Specjaliści wzięli pod lupę pozytywne i negatywne skutki zdobycia przez Kraków statusu organizatora mistrzostw Europy w piłce nożnej.  Artykuł „Kraków – gospodarzem Euro 2012? Perspektywy dla rozwoju turystyki” przygotowała dr Dorota Wilkońska, z Akademii Wychowania Fizycznego oraz Katarzyna Rotter... więcej »

Ruiny Zamków Krzyżackich na Mazurach

>
Garbno
Niewielkie założenie warowne wybudowane przez Krzyżaków w XIVw, było siedzibą komornika zakonnego podlegającego prokuratorowi rastemborskiemu (kętrzyńskiemu), ale również osłoną dla Kętrzyna przed najazdami litewskimi. Początkowe drewniane założenie, przebudowano na murowane na przełomie XIV i XV wieku. Zniszczone już podczas wojny trzynastoletniej nie zostało odbudowane, a do naszych czasów zachowały się zaledwie nikłe resztki fundamentów.
Ełk
W miejscu wcześniejszego, drewnianego grodu Jaćwingów, Krzyżacy wznieśli prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku ceglany zamek. Zbudowany był na wyspie połączonej z lądem drewnianym mostem zwodzonym. Zniszczony w 1410r. został odbudowany pod koniec stulecia. Po.sekularyzacji zakonu w 1525r, ełcki zamek stał się siedzib1 starosty, potem był także siedzibą sądów. Duży pożar w 1811r. wymusił spory remont, który zmienił wygląd dawnej warowni, którą później zaadaptowano na wiezienie. Do dzisiaj zachowały się niewielkie pozostałości murów na wyspie na jeziorze Ełckim. Aktualnie prowadzony jest remont starych murów.
Jegławki
W miejscu zbudowanego prawdopodobnie w XIVw. zamku krzyżackiego, powstał w XIXw. neogotycki pałac w stylu angielskim. Późnośredniowieczną warownie rozebrano jeszcze w. XVIIw, jednak zachowały się, sklepione kolebkowo i krzyżowo piwnice. Sam pałac, warto obejrzeć, a.wraz z nim nieco zaniedbany, ale i tak uroczy, park.
Okartowo
Zamek zbudowany przez Krzyżaków około 1340 roku jako jeden z elementów pasa ochrony państwa zakonnego przed najazdami litewskimi, był także siedzibą prokuratora podległego komturowi bałgijskiemu. Drewnianą warownię przebudowano na murowaną jeszcze w tym samym, XIVw, ale niedługo potem ją opuszczono, a zabudowania przekształcono w folwark. W 1848r. przejął go kościół. Po II wojnie światowej widoczne były jeszcze pozostałości wieży i murów, ale z.czasem je rozebrano, resztki zaś zachowały się na terenie ogrodu obok starej plebani.
Pisz
Zamek nad Pisą. Na prawym, bagnistym brzegu rzeki Pisy powstał w pierwszej połowie XIVw. zamek wzniesiony przez Krzyżaków na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem. Zarządzany był przez prokuratora. Po zniszczeniach w granicznych walkach z Litwinami (1361 i.1366), zamek w 1378r. wzmocniono, przede wszystkim przebudowując jego dotychczasowe elementy drewniane na murowane. Kolejne prace modernizacyjne przeprowadzono w roku 1431, co niewątpliwie było skutkiem często powtarzających się ataków z Mazowsza, szczególnie po roku 1410. Spłonął w.czasie wojny trzynastoletniej w 1455r., a potem też w XVII stuleciu. Za każdym razem odbudowywany. W 1787r. znalazł jeszcze jednego właściciela, ale już w XIXw. został rozebrany. Pozostałości dawnego zamku spłonęły jeszcze w 1945 r. Do dziś zachowały się jedynie fragmenty murów.
Na góre strony