+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Ciekawe miejsca | Rss | Współpraca | Pomoc | Informacje | Regulamin | Kontakt
W serwisie mamy 11214 oferty

Ogłoszenia turystyczne z całej Polski

Apartamenty Hotele Pensjonaty Motele Domy Wczasowe
Ośrodki wypoczynkowe Obiekty konferencyjne Kempinigi i pola namiotowe Schroniska młodzieżowe Obiekty konferencyjne
Agroturystyka Sanatoria i uzdrowiska Sklepy turystyczne Przewodnicy Organizacja imprez
Domki letniskowe Kwatery Prywatne Zajazdy Biura Podróży Aktywna turystyka
Puby Restauracje Bary Kawiarnie Kluby nocne

2010-07-22 Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Obszar południowej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na której położony Powiat Chrzanowski składa się z kliku jednostek fizjograficznych: Wyżyny Olkuskiej, w skład której wchodzi północna cześć Powiatu Chrzanowskiego (Gmina Trzebinia), Rów Krzeszowicki, który swym zasięgiem obejmuje Gminu Chrzanów i Trzebinia oraz Garb Tenczyński położony w... więcej »
2010-05-17 Cykl wystaw o Browarze Namysłów Cykl wystaw o Browarze Namysłów Nie każdy wie, że zaledwie 40 km od Wrocławia, wśród bujnej zieleni lasów, pomiędzy licznymi dworkami, parkami i jeziorkami kryje się jeden z najstarszych browarów w Europie, będący jednocześnie unikatowym średniowiecznym zamkiem, goszczącym niegdyś wiele koronowanych głów, m.in. Wielkiego IV, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę.   ... więcej »
2010-03-14 Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Szanse na Euro 2012 w Krakowie- choć niewielkie wciąż są. Specjaliści wzięli pod lupę pozytywne i negatywne skutki zdobycia przez Kraków statusu organizatora mistrzostw Europy w piłce nożnej.  Artykuł „Kraków – gospodarzem Euro 2012? Perspektywy dla rozwoju turystyki” przygotowała dr Dorota Wilkońska, z Akademii Wychowania Fizycznego oraz Katarzyna Rotter... więcej »

Pustynia Błędowska

>
Pochodzenie Pustyni Błędowskiej nie jest do końca wyjaśnione. Według jednej z hipotez ta największa w Europie połać piasku jest pochodzenia lodowcowego. Z kolei inna hipoteza zrzuca odpowiedzialność za powstanie pustyni na ludzi, którzy od XIII wieku wycinali okoliczne lasy na potrzeby olkuskich hut srebra i ołowiu. Natomiast według ludowego podania sprawcą powstania pustyni jest diabeł, który przelatując z workiem piachu rozpruł go o czubek kościelnej wieży.

Na Pustyni Błędowskiej można, tak jak na prawdziwej pustyni, zaobserwować fatamorganę. W dniu 18 marca 1924 profesor Kazimierz Piech wraz z wycieczką obserwował falujące jezioro, w którym odbijały się piaski i rosnące drzewa.

Przed drugą wojną światową pustynię upodobało sobie polskie wojsko robiąc z niej poligon. W czasie wojny ćwiczyło tu wojsko niemieckie, pozostawiając do dziś ruiny bunkrów. Po wojnie znów pustynia stała się poligonem dla polskich żołnierzy i w ograniczonym zakresie jest nim do dziś.Obecnie Pustynia Błędowska walczy o swoje istnienie. Rzeka Biała Przemsza i jej zarastające brzegi dzielą na pół pustynię, na piaszczyste wydmy wkracza las.
Na góre strony