+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Ciekawe miejsca | Rss | Współpraca | Pomoc | Informacje | Regulamin | Kontakt
W serwisie mamy 11214 oferty

Ogłoszenia turystyczne z całej Polski

Apartamenty Hotele Pensjonaty Motele Domy Wczasowe
Ośrodki wypoczynkowe Obiekty konferencyjne Kempinigi i pola namiotowe Schroniska młodzieżowe Obiekty konferencyjne
Agroturystyka Sanatoria i uzdrowiska Sklepy turystyczne Przewodnicy Organizacja imprez
Domki letniskowe Kwatery Prywatne Zajazdy Biura Podróży Aktywna turystyka
Puby Restauracje Bary Kawiarnie Kluby nocne

2010-07-22 Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Obszar południowej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na której położony Powiat Chrzanowski składa się z kliku jednostek fizjograficznych: Wyżyny Olkuskiej, w skład której wchodzi północna cześć Powiatu Chrzanowskiego (Gmina Trzebinia), Rów Krzeszowicki, który swym zasięgiem obejmuje Gminu Chrzanów i Trzebinia oraz Garb Tenczyński położony w... więcej »
2010-05-17 Cykl wystaw o Browarze Namysłów Cykl wystaw o Browarze Namysłów Nie każdy wie, że zaledwie 40 km od Wrocławia, wśród bujnej zieleni lasów, pomiędzy licznymi dworkami, parkami i jeziorkami kryje się jeden z najstarszych browarów w Europie, będący jednocześnie unikatowym średniowiecznym zamkiem, goszczącym niegdyś wiele koronowanych głów, m.in. Wielkiego IV, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę.   ... więcej »
2010-03-14 Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Szanse na Euro 2012 w Krakowie- choć niewielkie wciąż są. Specjaliści wzięli pod lupę pozytywne i negatywne skutki zdobycia przez Kraków statusu organizatora mistrzostw Europy w piłce nożnej.  Artykuł „Kraków – gospodarzem Euro 2012? Perspektywy dla rozwoju turystyki” przygotowała dr Dorota Wilkońska, z Akademii Wychowania Fizycznego oraz Katarzyna Rotter... więcej »

Kim są turyści i co sądzą o Podkarpaciu?

>
Podkarpacki Urząd Marszałkowski zlecił ekspertom Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie przygotowanie raportu na temat ruchu turystycznego w regionie. Z badań wynika, że odwiedzają go obecnie  niemal wyłącznie polscy turyści.
 

Rzeszowski WSIiZ przyglądając się ruchowi turystycznemu na Podkarpaciu, wzorował się na wcześniej prowadzonych badaniach w Małopolsce. Skupiono się na próbie odpowiedzi na dwa główne pytania: kim są turyści oraz jakie są ich opinie o regionie? Sporządzono ponad 2,4 tysiące ankiet. Ankieterzy rozmawiali z turystami w ośmiu najatrakcyjniejszych ośrodkach turystycznych: w Zespole Zamkowo-Parkowym w Baranowie Sandomierskim, w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka, w Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie, w Muzeum-Zamku w Łańcucie, w Podziemnej Trasie Turystycznej w Rzeszowie, w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, na koronie zapory wodnej w Solinie oraz na Połoninie Wetlińskiej.

Z ankiet wynika, że Podkarpacie odwiedzają głównie Polacy stanowiący prawie 96 proc. wszystkich turystów. Przeważają mieszkańcy województw: małopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego oraz śląskiego. Tylko 4,2 proc. gości regionu to obcokrajowcy, wśród których przeważają obywatele Stanów Zjednoczonych, Wlk. Brytanii i Niemiec. Mieszkańcy tych trzech krajów to ponad połowa odwiedzających z zagranicy. Większość z nich ma obywatelstwo polskie. Co ciekawe, wśród cudzoziemców nie było ani jednego Ukraińca i bardzo niewielu Słowaków.

Połowa turystów jest w wieku od 26 do 35 lat, ma wyższe lub średnie wykształcenie.  Przeciętny turysta, który zgodził się na udział w badaniach jest urzędnikiem, może być także nauczycielem, przedsiębiorcą lub handlowcem. Najczęściej podróżuje po Podkarpaciu z rodziną lub osobą towarzyszącą. Samochodem. Sporadycznie w zorganizowanej grupie i autokarem. Przy czym nieco ponad 20 proc. turystów zatrzymało się na wypoczynek dłuższy niż tydzień.

Niemal połowa ankietowanych deklaruje, że wypoczynek jest celem przyjazdu. Jedna trzecia wskazuje na krajoznawstwo, czyli zwiedzanie zabytków czy poznawanie przyrody.

Autorzy raportu zwracają uwagę także na metody promocji regionu. Najlepszy skutek odnosi nie reklama, czy informacja turystyczna, ale rada znajomych lub rodziny. Zaledwie jedna dziesiąta turystów czerpała wiedzę o Podkarpaciu z Internetu. Niewielka też z telewizji i radia.

Wydatki podczas pobytu blisko połowy ankietowanych wynoszą do 250 zł na osobę. Jedna trzecia ankietowanych szacuje je do 500 zł na osobę.

W ankiecie padały też pytania o atrakcje turystyczne regionu. Nadal bezkonkurencyjne są Bieszczady. A najczęściej wymienianą miejscowością w tym obszarze i w ogóle w całym województwie jest Solina. Dalej wskazywane były: Rzeszów, Przemyśl, Łańcut, Krasiczyn, Leżajsk, Jarosław, Bolestraszyce i Krosno.

Ankieterzy zapytali też turystów, co na Podkarpaciu im się podoba, a co nie. Zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy zwracali uwagę na zły stan dróg, ich złe oznakowanie, brak parkingów i słabą informację turystyczną. Obcokrajowcy ponadto, częściej niż polscy turyści, mieli zastrzeżenia do stanu toalet i znajomości języka angielskiego w ośrodkach turystycznych. Chwalą  piękno krajobrazu, gościnność mieszkańców, doceniają też dobrą kuchnię.
Na góre strony