+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Ciekawe miejsca | Rss | Współpraca | Pomoc | Informacje | Regulamin | Kontakt
W serwisie mamy 11214 oferty

Ogłoszenia turystyczne z całej Polski

Apartamenty Hotele Pensjonaty Motele Domy Wczasowe
Ośrodki wypoczynkowe Obiekty konferencyjne Kempinigi i pola namiotowe Schroniska młodzieżowe Obiekty konferencyjne
Agroturystyka Sanatoria i uzdrowiska Sklepy turystyczne Przewodnicy Organizacja imprez
Domki letniskowe Kwatery Prywatne Zajazdy Biura Podróży Aktywna turystyka
Puby Restauracje Bary Kawiarnie Kluby nocne

2010-07-22 Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Obszar południowej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na której położony Powiat Chrzanowski składa się z kliku jednostek fizjograficznych: Wyżyny Olkuskiej, w skład której wchodzi północna cześć Powiatu Chrzanowskiego (Gmina Trzebinia), Rów Krzeszowicki, który swym zasięgiem obejmuje Gminu Chrzanów i Trzebinia oraz Garb Tenczyński położony w... więcej »
2010-05-17 Cykl wystaw o Browarze Namysłów Cykl wystaw o Browarze Namysłów Nie każdy wie, że zaledwie 40 km od Wrocławia, wśród bujnej zieleni lasów, pomiędzy licznymi dworkami, parkami i jeziorkami kryje się jeden z najstarszych browarów w Europie, będący jednocześnie unikatowym średniowiecznym zamkiem, goszczącym niegdyś wiele koronowanych głów, m.in. Wielkiego IV, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę.   ... więcej »
2010-03-14 Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Szanse na Euro 2012 w Krakowie- choć niewielkie wciąż są. Specjaliści wzięli pod lupę pozytywne i negatywne skutki zdobycia przez Kraków statusu organizatora mistrzostw Europy w piłce nożnej.  Artykuł „Kraków – gospodarzem Euro 2012? Perspektywy dla rozwoju turystyki” przygotowała dr Dorota Wilkońska, z Akademii Wychowania Fizycznego oraz Katarzyna Rotter... więcej »

Świętość górali ochroniona!

>

Od 1901 roku góruje nad Zakopanem i całą Polską - jak twierdził największy gazda, papież Jan Paweł II. Od 106 lat pielgrzymowały do niego i modliły się pod nim kolejne pokolenia górali.

Stał się świętością nie tylko dla nich, ale i dla wszystkich katolików z Polski... Krzyż na Giewoncie trwa już od wieku i może dlatego nikt nie pomyślał, by go chronić. Po 106 latach znalazł się wreszcie w rejestrze zabytków - pisze "Gazeta Krakowska", która jako pierwsza napisała o potrzebie chronienia krzyża.

Górale mają nadzieję, że dzięki temu znajdą się i pieniądze na konieczny remont. Dlaczego dotychczas nikt w Zakopanem nie pomyślał, by tak drogi każdemu góralowi symbol wiary, jedną z największych ich świętości wpisać do rejestru zabytków i w ten sposób chronić krzyż - nie wiadomo.

- Nie miałem o tym pojęcia, że krzyż jeszcze nie jest zabytkiem - mówi otwarcie ks. Stanisław Szyszka, proboszcz zakopiańskiej parafii Świętego Krzyża. - Może dlatego, że dawniej, za komuny, było to niemożliwe, a teraz krzyż jest już taką świętością, że nikt zapewne nie pomyślał o tym.

A wpis, jak podkreśla ksiądz proboszcz, jest konieczny: zapobiegnie bowiem wieszaniu na nim przy okazji różnych uroczystości flag, ozdób, montowaniu witraży. Co - jak wyjaśnia wojewódzki konserwator zabytków w Krakowie - osłabia całą konstrukcję krzyża. Dodatkowo krzyż poważnie uszkodziły bijące w niego pioruny.

O wpisie pomyślała dopiero niedawno dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego, która wystąpiła z wnioskiem do wojewódzkiego konserwatora o wszczęcie odpowiednich procedur. - Przedstawiciele wojewódzkiego konserwatora oraz pracownicy TPN dokonali oględzin na Giewoncie - wyjaśnia Paweł Skawiński, dyrektor TPN. - Przeprowadzono je na potrzeby wpisu. Ekspertyzy co do zakresu remontu krzyża nie przeprowadziliśmy. Zrobiliśmy na razie dokumentację fotograficzną i wysłaliśmy ją do specjalnej firmy w celu dokonania nieoficjalnej konsultacji.

Dyrektor Skawiński mówi, że jeżeli pogoda pozwoli, chciałby, aby jeszcze tej jesieni ekspertyza została przeprowadzona, a remont krzyża - na wiosnę. Dyrektor Parku twierdzi, że informacje co do katastrofalnego stanu krzyża, po wstępnych oględzinach, są przesadzone. I żadna większa krzywda mu się nie dzieje.

- Myślę, że wystarczy odrdzewienie, malowanie i usunięcie niewielkich ubytków w postumencie - stwierdził Skawiński.

Źródło informacji: Gazeta Krakowska

 

Na góre strony