+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Ciekawe miejsca | Rss | Współpraca | Pomoc | Informacje | Regulamin | Kontakt
W serwisie mamy 11214 oferty

Ogłoszenia turystyczne z całej Polski

Apartamenty Hotele Pensjonaty Motele Domy Wczasowe
Ośrodki wypoczynkowe Obiekty konferencyjne Kempinigi i pola namiotowe Schroniska młodzieżowe Obiekty konferencyjne
Agroturystyka Sanatoria i uzdrowiska Sklepy turystyczne Przewodnicy Organizacja imprez
Domki letniskowe Kwatery Prywatne Zajazdy Biura Podróży Aktywna turystyka
Puby Restauracje Bary Kawiarnie Kluby nocne

2010-07-22 Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Obszar południowej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na której położony Powiat Chrzanowski składa się z kliku jednostek fizjograficznych: Wyżyny Olkuskiej, w skład której wchodzi północna cześć Powiatu Chrzanowskiego (Gmina Trzebinia), Rów Krzeszowicki, który swym zasięgiem obejmuje Gminu Chrzanów i Trzebinia oraz Garb Tenczyński położony w... więcej »
2010-05-17 Cykl wystaw o Browarze Namysłów Cykl wystaw o Browarze Namysłów Nie każdy wie, że zaledwie 40 km od Wrocławia, wśród bujnej zieleni lasów, pomiędzy licznymi dworkami, parkami i jeziorkami kryje się jeden z najstarszych browarów w Europie, będący jednocześnie unikatowym średniowiecznym zamkiem, goszczącym niegdyś wiele koronowanych głów, m.in. Wielkiego IV, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę.   ... więcej »
2010-03-14 Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Szanse na Euro 2012 w Krakowie- choć niewielkie wciąż są. Specjaliści wzięli pod lupę pozytywne i negatywne skutki zdobycia przez Kraków statusu organizatora mistrzostw Europy w piłce nożnej.  Artykuł „Kraków – gospodarzem Euro 2012? Perspektywy dla rozwoju turystyki” przygotowała dr Dorota Wilkońska, z Akademii Wychowania Fizycznego oraz Katarzyna Rotter... więcej »

Krzywa Wieża nie runie

>

Mur bezpośrednio przylegający do Krzywej Wieży osunął się o kilka centymetrów - podmyła go woda z wodociągu, uszkodzonego przez robotników firmy Urbański. Zabytek nie runie - uspokaja miejski konserwator.

Do awarii doszło przy budowie przez firmę Urbański hotelu w Koszarach Racławickich. - W piątek nad ranem rozszczelniło się przyłącze wodociągu, które leży pod murem w okolicach Krzywej Wieży - mówi Bogusław Polcyn, zastępca prezesa ds. eksploatacji Toruńskich Wodociągów. - Nie mamy wątpliwości, że usterka to skutek prac związanych z budową hotelu.

Inwestor natychmiast powiadomił o awarii nadzór budowlany, miejskiego konserwatora zabytków, a także Toruńskie Wodociągi, które odcięły dopływ wody. Ta jednak zdążyła wyrządzić spore szkody. - Wypłukała grunt i mur obronny przylegający do Krzywej Wieży mógł runąć - tłumaczy Lech Narębski, miejski konserwator zabytków.

Bezpośrednio przy wieży jest kilka metrów muru średniowiecznego, dalej jest nowszy z XIX w. Zniszczenia najbardziej są widoczne od strony Wisły na szwie, który łączy obie części. Po drugiej stronie muru ślady osunięcia można spostrzec kilka metrów przed zabytkiem - rozeszły tu się płyty chodnikowe i bruk. Zagrożony teren otoczono taśmą.

Czy osunięcie muru o kilka centymetrów w bok i w dół - w kierunku Wisły zagraża Krzywej Wieży? - Moim zdaniem nie powinniśmy się o nią obawiać - uważa Narębski. - Byłem tam jeszcze raz w niedzielę i sądzę, że sytuacja się ustabilizowała.

- Gdyby do awarii doszło w dzień świąteczny i awaria potrwałaby dłużej, takie ryzyko by istniało - twierdzi Wiesław Szymański, inspektor nadzoru budowlanego, który wyjaśnia tę sprawę. - Na szczęście, prace zabezpieczające rozpoczęły się bardzo szybko, bezpośrednio po stwierdzeniu awarii.

Robotnicy nawieźli ziemię od strony Wisły, a mur podparli ok. 15-metrowymi drągami. Co dalej? Zdaniem Narębskiego konieczne będzie wzmocnienie fundamentu muru.

Wszelkie koszty naprawy weźmie na siebie firma Urbański. - To był wypadek przy pracy - mówi jej właściciel Ryszard Urbański. - Takie rzeczy się zdarzają. Nie da się ich przewidzieć.

Robotnicy stawiają już mur zaporowy, który zabezpieczy skarpę. - Od nadzoru budowlanego mam zapewnienie, że nie ma już żadnego zagrożenia - mówi Urbański.

wojciech.giedrys@torun.agora.pl

Jedna z trzech na całym świecie

Krzywa Wieża to jeden z tych toruńskich zabytków, które turyści muszą obowiązkowo zobaczyć i sfotografować. Na świecie są tylko trzy takie budowle, jedna we włoskiej Pizie i dwie w Polsce: w Toruniu i Ząbkowicach Śląskich. Odchylenie od pionu naszej wynosi 146 cm. Wieża powstała na przełomie XIII i XIV w. Z początku była prostą 15-metrową basztą obronną wtopioną w system murów miejskich. Dlaczego jest krzywa? Prawdopodobnie zaraz po budowie osiadła część gliniastego gruntu pod jej fundamentem od strony miasta.

Źródło: Gazeta Wyborcza - Toruń
Wojciech Giedrys
 

 

Na góre strony