+ Dodaj ogłoszenie / Zaloguj
Aktualności | Ciekawe miejsca | Rss | Współpraca | Pomoc | Informacje | Regulamin | Kontakt
W serwisie mamy 11214 oferty

Ogłoszenia turystyczne z całej Polski

Apartamenty Hotele Pensjonaty Motele Domy Wczasowe
Ośrodki wypoczynkowe Obiekty konferencyjne Kempinigi i pola namiotowe Schroniska młodzieżowe Obiekty konferencyjne
Agroturystyka Sanatoria i uzdrowiska Sklepy turystyczne Przewodnicy Organizacja imprez
Domki letniskowe Kwatery Prywatne Zajazdy Biura Podróży Aktywna turystyka
Puby Restauracje Bary Kawiarnie Kluby nocne

2010-07-22 Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Powiat Chrzanowski i południowa część Jury Krakowsko - Częstochowskiej Obszar południowej części Jury Krakowsko – Częstochowskiej, na której położony Powiat Chrzanowski składa się z kliku jednostek fizjograficznych: Wyżyny Olkuskiej, w skład której wchodzi północna cześć Powiatu Chrzanowskiego (Gmina Trzebinia), Rów Krzeszowicki, który swym zasięgiem obejmuje Gminu Chrzanów i Trzebinia oraz Garb Tenczyński położony w... więcej »
2010-05-17 Cykl wystaw o Browarze Namysłów Cykl wystaw o Browarze Namysłów Nie każdy wie, że zaledwie 40 km od Wrocławia, wśród bujnej zieleni lasów, pomiędzy licznymi dworkami, parkami i jeziorkami kryje się jeden z najstarszych browarów w Europie, będący jednocześnie unikatowym średniowiecznym zamkiem, goszczącym niegdyś wiele koronowanych głów, m.in. Wielkiego IV, Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełłę.   ... więcej »
2010-03-14 Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Euro 2012 - szanse i zagrożenia z punktu widzenia turystyki Szanse na Euro 2012 w Krakowie- choć niewielkie wciąż są. Specjaliści wzięli pod lupę pozytywne i negatywne skutki zdobycia przez Kraków statusu organizatora mistrzostw Europy w piłce nożnej.  Artykuł „Kraków – gospodarzem Euro 2012? Perspektywy dla rozwoju turystyki” przygotowała dr Dorota Wilkońska, z Akademii Wychowania Fizycznego oraz Katarzyna Rotter... więcej »

Bąkowa Góra

>

Powstanie murowanego fortalicjum w Bąkowej Górze koło Przedborza powszechnie zawdzięcza się Zbigniewowi Bąkowi h. Zadora, synowi Zbigniewa Bąka seniora, jednego z najbardziej zaufanych dworzan Władysława Jagiełły. Budowla wzniesiona została w połowie XV wieku na korzeniu starszego, drewnianego założenia. Po śmierci Zbigniewa w roku 1489 obiekt trafił w ręce jego zięciów Jarosława Łaskiego i Andrzeja oraz szwagra Piotra z Bnina, biskupa włocławskiego. Nie wiadomo dziś dokładnie, jak nowi właściciele podzielili się zameczkiem. Wiadomo natomiast, że w XVI stuleciu przeszedł on w posiadanie rodziny Małachowskich, którzy nieznacznie go przebudowali i odnowili - świadczą o tym fragmenty dekoracyjnego tynku oraz skromne zdobienia okien. W przeciągu następnych lat dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli, a na początku XVIII wieku ostatni jego mieszkańcy podjęli decyzję o wyprowadzce. Prawdopodobnie przyczyną opuszczenia dworu były zbyt grube mury i niewielkie otwory okienne, które ograniczały dostęp promieni słonecznych do jego wnętrza, wskutek czego panował tutaj ciągły półmrok. W latach dwudziestych XX wieku będący właścicielem Bąkowej Góry Potoccy starali się odnaleźć zamkowe lochy. Starania te nie przyniosły jednak żadnych efektów, pogorszyły natomiast stan i tak już zrujnowanego obiektu. W latach 80-ych ubiegłego stulecia na terenie fortalicjum przeprowadzono badania archeologiczne połączone z jego odgruzowaniem i odchwaszczaniem. Aktualnie znajduje się ono w rękach prywatnych.

    
    

REKONSTRUKCJA DWORU ŹRÓDŁO: A.R.SYPEK "ZAMKI I WAROWNIE ZIEMI SANDOMIERSKIEJ"

    

urowany dwór usytuowano na cyplu wzniesienia, na miejscu drewnianego gródka, wewnątrz dookolnego wału. Zbudowany z piaskowca gmach o wymiarach ok. 32x14 metrów posiadał dwa ryzality, z których wschodni stanowił wjazd do zamku. Budynek był co najmniej dwukondygnacyjny, być może miał trzy kondygnacje. Istnieje też przypuszczenie, że jeden ze wspomnianych ryzalitów był wyższy i pełnił rolę wieży.

BĄKOWA GÓRA - PLAN PRZYZIEMIA

ziś fortalicjum to malownicza ruina z dobrze zakonserwowanymi, wznoszącymi się na wysokość kilku metrów grubymi kamiennymi murami (po dużej rekonstrukcji) i zarośniętym wnętrzem. Znajduje się ona w strefie prywatnego skansenu, udostępnionego do płatnego zwiedzania po uprzednim zgłoszeniu w recepcji (obok stoi dwór z XVII wieku). Teren nie jest ogrodzony, zaś recepcja trochę od niego oddalona, więc od biedy da się tutaj wejść "na gapę". Ze względu na wczesną porę sam musiałem wybrać właśnie taki sposób i dlatego nie wiem, czy zwiedzanie wnętrza warowni jest możliwe, czy też (jak mnie niedawno poinformowano) - już nie.

RUINA W OSTRYM PORANNYM SŁOŃCU

ąkowa Góra położona jest ok. 7 km od Przedborza przy drodze na Łódź. Jadąc przez wieś należy skręcić w dróżkę z drogowskazem "Kalinki 3" i następnie podjechać pod górę ok. 500 metrów. Przy skrzyżowaniu znajdują się wprawdzie jakieś ruiny, ale nie jest to zamek. (mapa) (2003)

Jacek Bednarek
Na góre strony